Życie z pasją

W "końskiej" części internetu czasem przewija się temat, że ludzie są za starzy na konie, nie ma czasu, bo rodzina, obowiązki i wiele innych powodów. Jednak nie ma co się oszukiwać - posiadanie pasji w życiu jest bardzo ważne. Daje nam zadowolenie, satysfakcję, odskocznię - można by długo wymieniać. Często w takich rozmowach przewija się, że konie są obowiązkiem, nie ma spokoju, jeśli koń jest chory, a praca w stajni/z koniem jest zajęciem czasochłonnym.

1. Konie są obowiązkiem - jeśli masz swojego, to tak są. Nie ma tu co ukrywać. Natomiast każda pasja będzie obowiązkiem. Lubisz sporty? To dbasz o formę, odpowiednio się odżywiasz. Lubisz czytać? Szukasz nowych książek, organizujesz sobie czas na czytanie. Lubisz samochody? Też dbasz o nie, jeździsz do mechanika, płacisz ubezpieczenia. Ogólnie życie takie jest, że są przyjemności i jakieś koszty tych przyjemności.

2. Nie ma spokoju jeśli kon jest chory. To też prawda. Ale choroby się leczy. Więc albo się wyleczy, albo nie, ale postara się jednak konia doprowadzić do stanu, aby mógł w miarę spokojnie żyć. To także kwestia naszego podejścia - zorganizowania takiej opieki, aby można było być spokojnym o konia np. na czas wyjazdów.

3. Praca w stajni/z koniem jest zajęciem czasochłonnym. Nie da się zaprzeczyć. Natomiast można ją sobie znacznie ułatwić i uwijać się szybko.

No i jeśli nie mamy czasu na pasje, to nie jest to wina pasji. Człowiek pasji potrzebuje, a jeśli nie ma na nie czasu, to znaczy, że może warto coś przeorganizować. Podsumowując - nie konie są problemem, problemem może być ich liczba, stan zdrowia itp. Może to po prostu gorszy okres, który minie?

Jola