Rokitnik

Rokitnik wśród koniarzy zyskał popularność jako wartościowy dodatek dla koni wrzodowych - nasze konie też go dostają. Jednak jeden z lekarzy weterynarii wspominał, iż nie ma badań mówiących o pozytywnym wpływie rokitnika na wrzody u koni. I faktycznie - te, które udało mi się znaleźć mówią, że SeaBuck SBT Gastro-Plus "nie wykazał skuteczności w leczeniu lub profilaktyce naturalnie występujących owrzodzeń pozagruczołowych u koni". Jednak dalsza część wniosków przekazuje, że "wyniki wrzodów gruczołowych były znacznie niższe u koni leczonych SBT po pozbawieniu paszy. Zatem SBT może mieć skuteczność w zapobieganiu owrzodzeniom gruczołowym u koni trzymanych w boksach i poddawanych okresowemu karmieniu". Są to badania z 2012 roku.

 

To jednak nie dało mi spokoju i postanowiłam poszperać dalej na temat rokitnika. Już sama jego nazwa jest ciekawa - Hippophae rhamnoides, gdzie pierwszy człon możemy tłumaczyć jako lśniący koń. Na przestrzeni dziejów rokitnik był wykorzystywany zarówno jako roślina lecznicza, ale także jako drewno. Starożytni Grecy skarmiali jego młode pędy i liście zwierzętom, aby przybrały na masie, a sierść była zdrowsza i lśniąca - zwłaszcza u koni. Ponadto u koni owoce były stosowane jako lek na robaczycę.

W 2002 Xing J., Yang B., Dong Y., Wang B., Wang J., Kallio H. przeprowadzili badania nad wpływem oleju z nasion rokitnika i pulpy owocowej na wrzody żołądka. Oba oleje zostały podane szczurom laboratoryjnym z chorobą wrzodową żołądka. Stwierdzono znaczną poprawę. Badania pokazały, że oleje normalizowały produkcję kwasu żołądkowego. Zmniejszały także stany zapalne żołądka poprzez kontrolowanie mediatorów prozapalnych (w tym cytokin prozapalnych) - są to jedne z pierwszych substancji, które pojawiają się w wyniku uszkodzenia tkanki.

Wpływ rokitnika na wrzody żołądka u koni na pewno zasługuje na szersze badania i mam nadzieję, że tak się stanie. Coraz więcej koni ma zdiagnozowaną chorobę wrzodową, więc takie badania byłyby na pewno entuzjastycznie przyjęte przez środowisko. Jednak rokitnik ma wiele prozdrowotnych właściwości, tak więc zdecydowaliśmy się go podawać naszym koniom. A nawet zakupiliśmy 4 krzaczki - wszystkie się szczęśliwie przyjęły :).

Akapity drugi i trzeci powstały na podstawie artykułu Pani Pauliny Malinowskiej i Pani Beaty Olas Rokitnik - roślina wartościowa dla zdrowia z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łodzkiego, który został zamieszczony w czasopiśmie Kosmos. Problemy nauk biologicznych w tomie 65, strony 285 - 292 w roku 2016.

Jola