Siemię lniane

Siemię lniane jest polecane koniom odkąd pamiętam - nawet dziadek i babcia opowiadali, że ich rodzice i dziadkowie je gotowali sobie i koniom. Oprócz wolnouwalnianej energii (dużo tłuszczu, mało sacharydów) ma wiele właściwości prozdrowotnych, zawiera m.in. kwasy omega-3, lignany, śluz roślinny. Siemię lniane można gotować, podawać w całości (należy obserwować kupki czy koń je przeżuwa) albo mielone (nie trzymać za długo po zmieleniu, ponieważ nienasycone kwasy tłuszczowe się utleniają).

W naszym przypadku (wrzody u Rozkruszka) gotujemy siemię. Tak przyrządzone ma właściwości powlekające przez co jest polecane dla koni z wrzodami. Co ważne charakterystyczny "glut" nie powstawał mi po zalaniu siemienia gotującą się wodą. Babcia śp. zawsze gotowała na wolnym ogniu dopóki nie zaczął się wydzielać śluz (czas różny w zależności od ilości).

 

Tak wyglądało siemię przyrządzone przez babcię. Gotując siemię robię tak samo i powstaje mi piękny, ciągnący się glut. Koniom smakuje i z chęcią go zajadają.

Jola