Pielęgnacja sprzętu - zasady ogólne

Jeśli chcemy, aby nasz sprzęt służył nam długie lata niezbędna będzie odpowiednia pielęgnacja.

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić na samym początku jest możliwe jak najdokładniejsze rozłożenie sprzętu. Brud i kurz dostaje się wszędzie. Oczywiste jest, że samodzielnie nie rozłożymy siodła na części (chyba, że jesteś rymarzem), ale już wyciągnięciu fenderów podoła każdy, a bez nich możemy dużo dokładniej umyć nasze siodło.

To samo tyczy się ogłowia i innych sprzętów. Jeśli mamy sreberka i możemy je ściągnąć (czasem są przynitowane, ale to rzadkość), zróbmy to.

w24.jpg

Mając już rozłożony sprzęt musimy go umyć. Przetarcie szmatką czy chusteczką, może być opcją na co dzień, ale aby dokładnie umyć sprzęt potrzebujemy mydła glicerynowego. Nie nadaje się zwykłe ze sklepu, ponieważ wysuszy skórę. Mydło glicerynowe dobrze ją umyje i jednocześnie nie dopuści do wysuszenia. Samo mydło ma właściwości nawilżające.

Po umyciu dajmy skórze czas wyschnąć. Konserwacja wilgotnej skóry niewiele daje, a na pewno nie będzie jej odpowiednio chronić.

w242.jpg

Do konserwacji możemy użyć trzech rzeczy: balsamu, smaru albo oleju. Najlepiej rozprowadzać smar/balsam/olej miękką szmatką albo gąbką.

Dla mocno wysuszonej skóry najlepszy będzie olej. Głęboko wnika, ale musimy pamiętać, że może (w zależności od ilości) przyciemnić skórę.

Smar stwarza na skórze warstwę ochronną, jednak nie wnika przy konserwacji tak głęboko, jak olej. Z tego powodu można go używać do regularnie konserwowanej skóry.

Balsam łączy zalety i oleju i smaru. Wnika głęboko, jednocześnie pozostawiając warstwę ochronną na skórze. Jest łatwy do rozprowadzania i nie powoduje ciemnienia skóry.

w243.jpg

Niezależnie od tego, czego użyjemy do konserwacji dajmy czas na chłonięcie się produktu.
Później skórę przecieramy miękką szmatką, aby usunąć nadmiar smaru/balsamu/oleju i wypolerować powierzchnię.

Jeśli mamy sreberka również dobrze je zakonserwować. W tym celu trzeba użyć odpowiednich preparatów do czyszczenia i konserwacji sreber. W zależności od produktu metody czyszczenia mogą być różne, ale najczęściej należy posmarować sreberko substancją, pozostawić do wyschnięcia (chwila) i wypolerować.

Po zakończeniu konserwacji pozostaje nam się ze spokojnym sumieniem cieszyć jazdą i nie zamartwiać o sprzęt. Dobrze zaonserwowany przetrwa nawet mrozy.

Jola