Fundament

Cały etap budowy domu zleciliśmy firmie oraz kierownikowi budowy, więc ciężko tu będzie napisać coś twórczego :).

Fundament. Pierwsza wbita łopata. Od tego zaczyna się już bardziej namacalna budowa domu. Jest to bardzo indywidualny proces, zależacy od wielu zmiennych - warunków glebowych, wybranej metody stawiania domu, finansów.

W tym etapie przede wszystkim trzeba wybrać czy chcemy mieć ławy czy płytę fundamentową. A ta decyzja powinna spocząć na architekcie i być podjęta na podstawie wielu zmiennych. Powinien przedstawić wady i zalety każdego rozwiązania i zasugerować wybór. Architekt w założeniu ma potrzebną wiedzę do podjęcia takiej decyzji. Inwestor mieć jej nie musi.

Ławy fundamentowe to belki z betonu wzmocnionego zbrojeniem. Dzięki temu fundament jest odporny na ściskanie i rozciąganie. Są pod ścianami nośnymi budynku - zewnętrznymi i niektórymi wewnętrznymi. Na ławach opierają się ściany fundamentowe. Są one oparciem ścian nadziemia. Popularne tu są bloczki fundamentowe. Ławy musimy także zabezpieczyć izolacją przeciwwilgociową.

Płyta fundamentowa ma kilka warstw. Podbudowa to zagęszczony żwir, na który kładzie się pospółkę lub piasek. Następnie wylewamy żelbetową płytę nośną.

U nas już robiąc fundament ekipa zrobiła podłączenie do mediów.