Pensjonat?

Co jakiś czas dostaję pytania o pensjonat u nas. Nic takiego nie planujemy. Na pewno jest sporo fajnych stajni, gdzie konie też mają super. Ze swojej strony, jak zawsze mogę polecić Stajnia Boska Wola. My nie decydujemy się na pensjonat z kilku powodów:

1. Wbrew obiegowej opinii wydaje nam się, że naszym koniom jest dobrze we dwójkę. Muchę dołączaliśmy do nich miesiąc, nie były też specjalnie przyjaźnie nastawione do innych koni. Są grzeczne i można z nimi pracować, ale wątpię czy bez człowieka obok byłoby spokojnie. A nasze konie zawsze będą dla nas najważniejsze i zawsze to ich dobrem będziemy się kierować.

2. Nawet jak byśmy chcieli to nie ma jak koni połączyć, bo wszystko było rozmieszczane pod naszą dwójkę - koło domu nie puszczę, na ujeżdzalnie nie puszczę, na pastwiska też nie. Musielibyśmy postawić drugą wiatę i odgrodzić część wybiegu, co nam się zupełnie nie kalkuluje - porządna wiata to koszt wydany na nie swojego konia.

3. Za mało terenu. Wiem jak to brzmi przy tym co można przeczytać w zakładce O stajni i przy tym, że zazwyczaj na takim terenie jest około 10 koni. Ale my nie chcemy iść tą drogą. Rozumiem inne decyzje i w nie nie wnikam. Po prostu u nas chcemy inaczej.

4. Lenistwo. Po prostu nie chce nam się więcej sprzątać - raz dziennie wywalić kupki z wiaty (jak są) i pojeździć sprzątaczem od czasu do czasu to max naszych możliwości. Chcemy mieć czas na inne aktywności.

5. Myślę, że dzięki temu że mamy mało koni cały czas dają nam radość, mamy czas dla nich i dla siebie i nie stały się ciężarem. Nie idę do nich z myślą "o matko znowu te taczki gnoju", tylko "akurat sprzątnę jak jedzą" (a zazwyczaj wracam sporo szybciej niż one zjedzą). Bardzo nie chciałabym tego stracić.

6. Nie mam ochoty aby ktoś z kim jestem niekompatybilna wchodził na mój teren - może to Twoja koleżanka, kowal czy wet? Jako właściciel konia masz pełne prawo wymagać aby każdy mógł przyjść. Nie chcę konfliktu na tym obszarze, ani w ogóle żadnego konfliktu.

Powtórzę - myślę, że jest sporo fajnych stajni, tylko może bardziej ukrytych. Chętnie się dzielimy doświadczeniem w budowie i życiu naszej :).