Tylko stoją i jedzą

Sposobów utrzymania koni na wolnym wybiegu mamy co najmniej dwa - po prostu wiata i przestrzeń oraz paddock paradise. System paddock paradise ma wymusić u koni ruch poprzez rozłożenie im siana w różnych miejscach, urozmaicić podłoże; ogółem zmusić do większego ruchu. Zwykła wiata z wybiegiem ma koniom zapewnić możliwość robienia co chcą.

Nie podejmuję się oceniać, który system jest lepszy, bowiem każdy koń czy stado ma różne warunki - np. nie znajdziemy dwóch stajni z identycznym rozkładem siano - woda chociażby.

Paddock paradise jest dla mnie ciekawą opcją jak ktoś nie ma hektarów na konia, a ma konie, które same z siebie się nie ruszają specjalnie. Mam tu na myśli konie-leniuszki jak Mucha i z moich obserwacji wynika, że klacze też rzadziej się czubią czy bawią niż płeć męska. Do mnie nie bardzo przemawia ten typ stajni. Wolę jak Rozkruszek i Tadzik mają przestrzeń, na której mogą w miarę dowolnie biegać, robić zakręty jak im się podoba. Natomiast Mucha byłaby idealnym konie na paddock paradise :D.

W utrzymaniu koni jaki my preferujemy - czyli przestrzeń i wiata - nie raz już spotkałam się z sugestią, że konie tylko stoją i jedzą i zupełnie się nie ruszają. Zupełnie tego nie obserwuję u nas. Tak sobie stałam i obserwowałam koniki, nie zmuszając ich do ruchu.