Siodło western - dopasowanie do konia

Chyba najbardziej charakterystyczną częścią stylu western są siodła. To one pierwsze zazwyczaj rzucają sie w oczy dla poznających ten styl. A Ci bardziej zaawansowani często szukają siodła dla siebie i swojego konia. W tej części poruszymy temat dopasowania siodła do konia.

Aby wstępnie ocenić czy siodło pasuje, musimy wziąć pod uwagę cztery parametry: gullet, kąt nachylenia ławek, odpowiednie wygięcie terlicy i długość.

Gulet to odległość między conchami. Poprawnie mierzy się ją "od spodu", jednak spora ilość sprzedających (zwłaszcza w ogłoszeniach o siodłach używanych) podaje tę odległość od concha do concha.

Gullet wstępnie powie nam czy siodło się na konia zmieści, czy będzie dla niego za ciasne, czy za szerokie.

Kąt nachylenia ławek powinien być jak najbliższy kątowi nachylenia grzbietu. Należy jednak tutaj pamiętać, aby ławki nie przylegały "ściśle" do konia. Między konia, a siodło, powinniśmy móc spokojnie wsunąć palce, a nie je "wciskać".

Wygiecie terlicy to bardzo wazne zagadnienie. Niestety często pomijane. Nie jest prawdą, że "jak przód pasuje, to jakoś to będzie". Pasować ma całe siodło.

Wygięce terlicy siodła musi być odwzorowaniem linii grzbietu. Terlica musi przylegać do końskiego grzbietu na całej długości, aby siodło właściwie rozkładało ciężar.

Można to sprawdzić wkładając rękę pomiędzy siodło, a grzbiet konia. Najlepiej to zrobić w miejscu gdzie spoczywa nasze udo. Wtedy będziemy mieli łatwy dostęp do sprawdzenia przylegania ławek.


Długość siodła ma także olbrzymie znaczenie w dopasowaniu. Po poprawnym osiodłaniu konia, możemu sprawdzić czy nie jest ono za długie. "Od przodu" terlica siodła nie może leżeć na łopatce. Wtedy nie będzie jej blokować, a koń będzie mógł swobodnie nią poruszać.

Ważne jest także, aby siodło nie było za długie. Siodło nie powinno wchodzić na zad konia - niby rzecz oczywista, ale czasem można zauważyć przypadki, że się o tym zapomina. Siodło powinno się kończyć mniej więcej dłoń (położoną pionowo) przed zadem.

Pasowanie siodła to trudna sprawa. W tym artykule przedstawiłam jedynie bardzo skrótowo najważniejsze zagadnienia. Jeśli masz wątpliwości czy Twoje siodło jest odpowiednio dopasowane - skontaktuj się z pasowaczem.

!!! UWAGA !!! Artykuł nie zastąpi wizyty pasowacza siodeł. Jest jedynie skrótowym zarysowaniem najważniejszych zagadnień.