Siatka i słupki

Całość naszej działki jest ogrodzona siatką leśną 150/10/15 M, czyli jest grubsza niż standard - rekomendowana do ogradzania posesji przed dzikami. Ma dużą wytrzymałość na rozciąganie i jest odporna na uderzenia. Spotkałam się ze stwierdzeniami, że siatka leśna jest ogrodzeniem "kontrowersyjnym", które powodowało uszkodzenia zwierząt. Przy tym temacie chcę się zatrzymac i poruszyć kilka kwestii:

1. Siatka została stworzona aby zabezpieczać tereny przed dziką zwierzyną. Nie panele, nie drut kolczasty, nie zwykła siatka. A właśnie siatka leśna. Jej konstrukcja jest "ruchoma" - zwierzę nie zaklinuje tam nogi, bo drut siatki się "odsunie".

2. Jeśli słyszymy "zwierzę pokaleczone w siatce leśnej" to zamiast mówić "ooo ale straszna siatka, taka zua i niedobra", to zastanówmy się czy została ona poprawnie zamontowana. Przykłady poprawnie zamontowanej siatki leśnej są np przy obwodnicach - ładnie naciągnięta, nie pozwijana itp. Nigdy nie widziałam, ani nie doszła do mnie informacja aby w taką siatkę się jakieś zwierzę zaplątało.

3. Nawet jeśli się zaplącze i tfu tfu coś się wydarzy, to zadajmy sobie pytanie jaki jest odsetek tego typu wypadków. Ile zwierząt przechodzi bez szkody obok siatki, ile żyć (patrz chociażby autostrady) ona uratowała. Procent uratowanych vs uszkodzonych wskazuje jednak, że te siatki nie są takie złe.

4. Przeciwnicy siatek leśnych i aprobujący tylko solidne ogrodzenia powinni zapoznać się z tą historią użytkowniczki smartini.

Siatka leśna została rozciągnięta na ocynkowanych słupkach do siatki leśnej o wysokości 2,3 m, które są wbite w ziemię na głębokośc 80 cm i rozstawione co 2 m.

Jola