Dach

Dach to bardziej skomplikowana sprawa niż by się wydawało. Nie wystarczy nakryć konstrukcję blachą. Po pierwsze blacha nie będzie wystarczająco przymocowana. A po drugie pod samą blachą będzie się skraplać woda i kapać na siano czy słomę.

Pierwszy i bardzo ważny etap to założenie membrany. Pomimo ceny jest to zdecydowanie konieczny wydatek. Membrana pozwala odparować wilgoci (jeśli taka się znajduje, ale lepiej tak zakładać), ale nie przepuszcza jej "spowrotem". Skroplona para wodna będzie po prostu po niej spływać. W przeciwnym razie para wodna skropli się na dachu i będzie kapać na siano, co nie jest wskazane.

Drugi etap to montaż kontrłat. Powinny być zakonserwowane. Znacząco zwiększa to ich żywotność. Montuje się je wzdłuż krokwi. Mają za zadanie zamocować membranę do krokwi oraz pozwolić na przepływ powietrza między membraną, a blachą.

Trzeci etap to zamocowanie łat pod kątem 90 stopni do kontrłat. Tworzą konstrukcje bezpośrednio pod blachę - nie wygina się ona między krokwiami. A także umożliwiają wentylację w poziomie.

Na to wszystko montujemy blachę oraz wykonujemy obróbkę dachową.

 

Jola