W co warto zainwestować

Producenci prześcigają się we wszelakich odogodnieniach, a my z tego chętnie korzystamy. Dla naszych babć pralka była luksusem, a dziś zmywarka jest już niemalże standardowym wyposażeniem. Są jednak udogodnienia bardziej schowane niż zmywarka, a równie ułatwiające życie. Przed rozpocząciem budowy musimy jakoś rozplanować finanse i też podjąć decyzję co chcemy mieć, a co nie będzie nam zbytnio potrzebne.

W co naszym zdaniem warto zainwestować?

1. Rekuperacja. To nic innego jak wentylacja mechaniczna z wymianą ciepła (albo chłodu w upały). Filtry wewnątrz rekuperatora oczyszczają powietrze z pyłu i zanieczyszczeń. Mamy świeże powietrze bez otwierania okien.

2. Zmiękczacz wody. Pozbawia twardą wodę związków odpowiedzialnych za tworzenie się się kamienia. Nie ma osadu na kranach a włosy są miękkie :D.

3. Filtr odwróconej osmozy + mineralizator. Filtruje wodę do czystego H₂O. Mineralizator dodaje związki mineralne, podobnie jak w wodzie butelkowanej. Na zdjęciu kran czterodrożny - nie trzeba wtedy dodatkowych kraników, wszystko leci z jednego :).

4. Płaszcz wodny. Pozwala na grzanie wody ogniem z kominka, dzięki czemu nawet jak się dohajcuje to nie ma ukropu. Nie marnuje się energii - można ją wykorzystać do ogrzania wody do bufora ciepła. Płaszcz wodny, to właśnie te rurki, które odprowadzają nadmiar ciepła do bufora.
Płytki na zdjęciu zasłaniają rurę pod kominek wystającą z fundamentu przed kotami aby tam nie wpadły. To zapas, który zawsze dobrze mieć, a zamiast leżeć na strychu stanowi osłonę dla kotów na czas przed kominkiem :).