Żebro niezgody

Nie chodzi tu o biblijne żebro, z którego powstała Ewa, ale o żebro koni arabskich. Mają bowiem one o jedno żebro mniej niż większość koni - standardowo 18 par żeber u większości koni, wiele źródeł podaje że araby mają 17, a część, że +/- jedno żebro to cecha osobnicza. Spotkałam się też z cytatem, że nie chodzi tylko o jedno żebro, ale też o kręgi, ale źródło tej informacji, to strona na FB.

 

Spotkałam się też z tezą, ze gdyby araby nie były hodowane w czystości rasy, to ich cechy by zanikły. Z drugiej ile mamy ras, które mają charakterystyczne cechy. Obserwując ostatnie kilkadziesiąt tylko lat można zobczyć jak doborem koni z danej puli można wyakcentować podobający się nam typ, a następnie go powielać. Czy to dobre w przypadku np. współczesnych koni sportowych to już miejsce na osobną dyskusję. Warto zwrócić uwagę jaką zbieraniną była wyjściowa populacja dla quarterów - konie przywiezione do Ameryki przez konkwistadorów, a następnie wtórnie zdziczałe! Z takich koni obecnie mamy kilka typów koni aqh.

Myślę, że przydałyby się w tej kwestii jakieś zakrojone na większą skalę badania, ale nie sądzę, by do tego doszło. Słowo w słowo nie przytoczę cytatu, ale Jacek Kobus pisał, że nie opłaca się takich badań przeprowadzać (jeśli coś pomyliłam, z góry przepraszam!). Osób zafascynowanych końmi achał-tekińskimi jest garstka, rasa swój marketing "przegrała" w XVII/XIX wieku kiedy to wyklarowali się miłośnicy koni arabskich i angielskich.

Wobec tego zostają nam zarówno dowody archeologiczne, jak i kroniki. One jasno wskazują na konia achał-tekińskiego jako żywy relikt przeszłości. Pozostaje trzymać kciuki, aby kiedyś takie badania udało się przeprowadzić mimo wszystko.

Na zakończenie powtórzę, to co pisałam w tym artykule:
"Proszę pamiętać, że ten tekst dotyczy tylko części historycznej, która mnie bardzo fascynuje, a nie koni arabskich jako takich. Każdy ma konia jaki mu się najbardziej podoba, a mnogość ras pozwala aby każdy znalazł coś dla siebie. Jakże nudno by było gdybyśmy wszyscy kochali jeden typ."

Jola